DAHİLİ TIP BİLİMLERİ

Nöroloji

Tarihçe

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı, 1 Kasım 2012 tarihinde kuruldu.  Anabilim Dalımız halen Sağlık Bakanlığı ile ortak kullanım protokolü çerçevesinde Eğitim Kliniği olarak asistan eğitimi veren Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği’nde hizmet vermektedir. Çamlıca semt polikliniği’nde ise haftada 1 gün hizmet verilmektedir.

Kliniğimiz, merkez hastanenin giriş katında 18 yatak, 4 yataktan oluşan yoğun bakım ünitesi,  günlük hasta tedavilerinin düzenlendiği 1 adet tedavi odası, 1 EMG ve 1 EEG odasından müteşekkil bir ortamda yatan hasta hizmeti vermektedir. Merdivenköy yerleşkesinde ise 6 poliklinik odası, 1 adet EMG odası ve 1 adet EEG odasından oluşan bir yapılanma ile ayaktan sağlık hizmeti verilmektedir.

Ana bilim dalımızda her hafta Pazartesi ve Cuma öğleden sonra yarım gün süreyle eğitim faaliyetleri yapılmaktadır. Her hafta olgu sunumu, literatür özeti, seminer ve konferans şeklinde kesintisiz eğitim faaliyeti yürütülmektedir.

Amacımız, hastalarımızın sorunlarına çağımız tıbbının ulaştığı son bilgiler ve teknik destek ışığında üst düzey ilgi ve özen ile yardımcı olabilmek, asistan ve öğrencilerimizin tıbbi bilgi, tecrübe ve hastalarla iletişimlerini geliştirmelerine destek verecek, araştırıcı yönlerini özellikle ön plana çıkaracak bir çalışma ortamı sağlamaktır. 

Kliniğimizin alt bölümleri ve verilen hizmetler aşağıdaki gibidir:
EMG Laboratuvarı: Periferik sinir sistemi hastalıklarının tanısı ve takibi için uygun ortam mevcut olup; EMG incelemeleri, uyandırılmış potansiyel incelemeleri (SEP, BAEP, VEP) ve tek lif EMG si çalışmaları 1’i hizmet alımı şeklinde çalışan 3 EMG cihazıyla gerçekleştirilmektedir. Sinir sıkışmaları, bel ve boyun fıtığı tanıları, kas hastalıkları tanıları, sinir-kas kavşağı hastalıkları tanıları ve ayırıcı tanılar konusunda uzman hekimler tarafından yapılan EMG poliklinik hizmetleri sonrasında hastaların tedavisi düzenlenmektedir. 

EEG Laboratuvarı ve Epilepsi poliklinikleri: Epilepsi (Sara) nöbetlerinin ayırıcı tanısı yapılmakta ve tedavisi düzenlenmektedir.

Branş poliklinik hizmetleri: Haftada 2’şer gün olmak üzere Parkinson Hastalığı ve Demans polikliniği (Diğer hareket bozuklukları ve unutkanlık hastalıkları da bakılmaktadır), Serebrovasküler Hastalıklar (İnme/Felç), Nöro-musküler Hastalıklar ve Multipl Skleroz başlıkları altında hizmet veren branş poliklinikleri konusunda uzman hekimlerce yürütülmektedir. Her poliklinikte günde 30 hastanın akademik bir ortamda bakılması hedeflenmektedir. Botox polikliniğinde haftada 1 defa ve günde 15-20 hastaya (spastisite, distoni ve blefarospazm tanılarıyla takipte olan hastalar) Botox uygulamaları yapılmaktadır. 

Algoloji Bilim Dalı: Ağrı nörolojik kökenli hastalıklar yaşayan hastalar tarafından bildirilen ve sık rastlanan şikayetlerdendir. Baş ağrıları (migren, gerilim türü, günlük), Bel ve boyun ağrıları (Herniasyonlar/Fıtıklar), Bilek veya dirsekte sinir sıkışmaları ile ilişkili ağrılar, Santral sinir sistemi kökenli ağrılar, Nöropatik ağrılar gibi çok sayıda tanımlamalar nöroloji biliminin sınırları içinde tedavisi rahatlıkla yapılabilen tanılardır. Akademik kadro ve oluşumunun tamamlanmasını takiben Algoloji poliklinik hizmetleriyle her türlü ağrıya hem medikal hem girişimsel çözümler üretilmesi ve gerekirse multidisipliner bir ortamda ‘Beyin cerrahisi, Anesteziyoloji ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon’ ana bilim dallarıyla ortaklaşa çalışılması hedeflenmektedir.

Klinik Nörofizyoloji Bilim Dalı: Periferik sinir sitemi hastalıklarının değerlendirilmesi için EMG incelemeleri ve beynin elektriksel aktivitesinin değerlendirilmesi için EEG incelemeleri önemlidir. Akademik kadro oluşumunu tamamlayacak olan Klinik Nörofizyoloji Bilim dalı’nda verilecek hizmetle Anadolu yakasında önemli bir hizmetin akademik bir ortamda verilmesi sağlanacaktır. Aynı zamanda hem asistan eğitimi hem yan dal uzmanlığı eğitimi için seçkin bir bölüm olunması hedeflenmektedir. Uyku laboratuvarının açılması ve beynin elektriksel aktivitesinin değerlendirilmesi sonrası tanısı konulamayan epileptik nöbetlerin veya uyku bozukluklarının tanınması diğer yakın vade hedeflerimiz arasındadır.

Öğretim Üyeleri:

Prof. Dr. Temel TOMBUL (Anabilim Dalı Başkanı)

Doç. Dr. Asuman VAROĞLU (Öğretim Üyesi)

Doç. Dr. Fatma Betül ÖZDİLEK (Öğretim Üyesi)

Doç. Dr. Hasan Hüseyin KARADELİ (Öğretim Üyesi)

 
Klinik Çalışanları:

Bahar ÇALIŞKAN, Uzman Doktor

Beyza Çiftçi KAVAKLIOĞLU, Uzman Doktor

Sevda YILDIZ GÖKÇEER, Uzman Doktor

Nihal OKAY,  Uzman Doktor

Cüneyt BAŞBUĞU, Uzman Doktor

Fatma CANDAN, Uzman Doktor

Ece BALKUV, Asistan Doktor

İlknur CANTÜRK AYDIN, Uzman Doktor

Oya ULUSAN, Uzman Doktor 

Münevver OKAY, Asistan Doktor

Buse Rahime HASIRCI, Asistan Doktor

Özge BUĞAN, Asistan Doktor